Savunma sanayiinde Türkiye’nin yanı sıra 30’dan fazla ülkenin silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine hizmet veren Otokar, Türkiye’nin birinci elektrikli zırhlı aracı ‘Akrep II‘yi tanıttı.
Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki fabrikada basın toplantısı düzenleyen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, son 20 yılda dünyada değişen tehditler nedeniyle silahlı devriye, keşif ve gerektiğinde meskun mahal çatışmalarında kullanılabilecek araçlara olan gereksinimin bir epey arttığını ve yeni jenerasyon zırhlı araç ‘Akrep II‘nin buradan yola çıkılarak geliştirildiğini tabir etti.
İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILARAK GELİŞTİRİLDİ
Serdar Görgüç, birikim ve ileri teknoloji kullanarak, ‘Akrep II’yi geliştirdiklerini belirterek şu sözleri kullandı: “Kullanıcılarımızda her türlü keşif ve gözetleme misyonları başta olmak üzere birçok silah sistemi entegrasyonuna imkan veren düşük siluetli, yüksek balistik muhafazalı bir zırhlı araç muhtaçlığının geliştiğini gözlemledik. 1995’te eser ailemize eklediğimiz, yurt içinde ve dışında muvaffakiyetler gösteren ‘Akrep’ aracımız, silueti küçük, 3 kişilik bir platformdu. Şimdiki beklenti ve gelecekteki tehditlere karşı sahip olduğumuz bilgi birikimimizi ve yüksek teknolojiyi kullanarak yeni kuşak ‘Akrep II’yi geliştirip, eser ailemize ekledik. ‘Akrep II’nin yüksek atış gücü, üstün muhafaza ve beka kabiliyeti, yüksek hareket kabiliyeti, düşük silueti, çevikliği ile bilhassa ihracat pazarlarında muvaffakiyet göstermesini bekliyoruz.”